Dlouhá dobra zrání v sudech po bourbonu, sherry, a záruka značky Glenfiddich, s niž jsem měl jednu z prvních zkušeností se single malt typem whisky ve verzi 15Y, byly základním důvodem proč jsem rozhodl ochutnat. Přišlo mi jako logické jít o level výše a na vánoce si udělat radost právě variantou Glenfiddich 18Y 0,7l 40%. 

SKOTSKO

18 let

1.500 Kč

%

CELKOVÉ HODNOCENÍ

GLENFIDDICH 18Y – POZITIVNÍ PRVNÍ DOJEM?

Velká očekávání! To první mě napadlo, jelikož o této whisky mi už několik kamarádů básnilo, ale držel jsem to s velkou rezervou, abych si tento zážitek předem nezabil. Krásně vypadající balení je v této cenové kategorii už standardem, zde vás nic nepřekvapí ani neurazí.

Když se, ale dostaneme po otevření krabice k lahvi, která uvnitř stojí krásně zasazená v takové „podložce“, vyjmeme ji, tak věřte, že ten pocit, že máte v rukou opravdu výjimečný alkohol se dostaví okamžitě. Mi trošku přešel mráz po zádech, toto asi pociťují ženy, když dostanou krásný šperk. Krásně karamelová barva, hutná konzistence, zde se sudy po sherry opravdu projevily.

Co mi trošku pokazilo vizuální dojem, a můžete to vidět i na úvodní fotce příspěvku, když jsem sundal papírový límeček, rotrhl se, a okolo hrdla zůstal nevzhledný bílý potah.

CHUŤOVÝ PROFIL – plnost vyhrává

Jedna věc se musí nechat, a to, že skok mezi Glenfiddich 15Y a Glenfiddich 18Y je z mého pohledu obrovský, obrovský.. 15-tka je skvěle pitelná, dáte si ji znovu a znovu a budete spokojeni, ale 18-tka je 18-tka. Zatím jsem dal vždy maximálně jednoho panáka a ten mě zaměstnal plně na hodinku času.

Nejdříve ústy projede lehké štípnutí, které poté ihned odezní a nastoupí plná komplexní chuť, ta sílá do vás pomalu vejde prvním douškem a postupně se zintenzivňuje. Doporučuji pít po velmi malých doušcích, jelikož toho budete mít plnou pusu a tyto pocity dlouho vydrží. Chuť je silně karamelová až čokoládová, sherry se taky neztrácí.

ZÁVĚR

Whisky Glenfiddich 18Y 0,7l 40% lehce překonala moje očekávání a již získala pevné místo v mém itineráři. Určitě se nejedná o whisky pro začátečníky, i když zkušenější rumový degustátor si věřím tento 18-ti letý klenot může velmi rychle oblíbit aniž by dříve tuto kategorii preferoval. Poměr cena kvalita je velmi dobrý, tuto lahev budete pít hodně dlouho a užijete si to.

Whisky je lehce sehnatelná takřka v každém specializovaném obchodu s alkoholem, jestli váháte zda ji ochutnat, už neváhejte, konkrétně s tímto produktem nešlápnete vedle a nebude si říkat, že jste se unáhlili. Pokud vám v obchodě nabídnou ochutnávku, určitě neváhejte a příjměte ji.

Děkuji za přečtení článku, sledujte mne také na Instagramu.

 

Alkohol Magazin
Web o kvalitním alkoholu a krásách, které v malém množství, do života přináší…