Když Tom Bulleit bojoval ve Vietnamu, možná ještě netušil, že v roce 1987 vzejde na svět produkt Bulleit RYE žitná whiskey z jeho vlastní palírny. Příběh začal už v roce 1830, kdy jeho pra-pra-dědeček po mnoha pokusech stvořil vysoce žitnou a chutí unikátní whiskey. Následně se na několik generací další výrobě nikdo z rodiny nevěnoval, až se objevil Tom, nechal právničiny a postavil jednu z nejmodernějších palíren na světě, původní receptura znovu dostala slovo.

%

MOJE HODNOCENÍ

Whiskey nebo bourbon?

V portfoliu společnosti najdeme většinou bourbony, u kterých je třeba splnit několik podmínek. Za prvé, základem je kukuřice, min 51% obsahu. Za druhé, musí pocházet z USA. Bulleit RYE je každopádně whiskey jejíž základem je z 95% žito (rye) a 5% sladový ječmen.

V kategorii žitných whiskey je Bulleit RYE tou, kterou bychom měli ochutnat jako první. Doporučit můžu jednoznačně jako úvodní vzorek degustace ve whiskey baru, má na to ideální konzistenci a chuťovou základnu, která dokáže naše smysly připravit na whiskey jízdu složenou z vícero různých vzorků od jemnějších až po ty silně nakouřené ze Skotska.

Jak whiskey Bulleit RYE chutná?

Vůně je velmi jemná a nenásilná. Typická ostrost, kterou běžně u whiskey cítíte, zde nenajdete. To nejlepší přichází až se napijete. Hladké chutě začnou hrát několika směry, velmi pomalu se začínají objevovat chutě vanilky a zemitosti s krásně dlouhým chuťovým dozvukem, což z Bulleit Rye dělá excelentního partnera k dlouhým okamžikům doplněným o kvalitní doutník. Mě osobně na chuti nejvíce baví višeň. Například u Glenfiddich 18Y, kde višně cítíme také, je chuť více sladká a kulatá.

Lehce višňová chuť, začínající se objevovat ke konci, je unikátní, nečekaná a dotváří celou kompozici nápoje. Spojením pitelnosti a kvalitních chutí vznikl nápoj vhodný na degustaci s více vzorky, i pro samostatné pití. Ať bude vaše volba jakákoliv, užijete si to na maximum. 

 

Proč koupit whiskey Bulleit RYE?

  • Skvělá jako úvodní vzorek v degustaci, nebo při návštěvě whisky baru.
  • Ideální k doutníku, díky dlouhému chuťovému dozvuku.
  • Vysoký obsah žita vytváří unikátní a jemnou chuť, kterou jinde nenajdete.
  • Výborný poměr cena vs kvalita.
  • Chuťový profil je složen z jemných a rozeznatelných tónů vanilky, dřeva a višní.
  • Vhodná na přípravu míchaných nápojů, konkrétně se zázvorovou limonádou tvoří nečekaně dobrou kombinaci, v létě určitě oceníte.
  • Chcete dárek pro někoho, kdo ve whiskey rád experimentuje? Dále hledat nemusíte.

Doporučuji koupit na Alkohol.cz

…nebo porovnat ceny na Heuréka.cz

Děkuji za přečtení článku, sledujte mne také na Facebooku Instagramu.