Přemýšlel jsem, zda vůbec existují nějáké české značky třtinových rumů. V zásadě na mě při hledání vyskakovaly na internetu jen dvě značky. Rum Republica a Rum Heffron. Brzy chci orecenzovat Republicu vč verze Reserva, uvidíme jak porovnání dopadne. Nicméně rum Heffron pro mě byl velkou neznámou, původní surovina z Panamy, 5 let zrání. Zní to dobře. Pak jsem se podíval na cenu a trošku jsem znejistil, akce v Lidlu za cca 220 Kč, na internetu okolo 250 Kč, a v normal obchodě max 299 Kč za 0,5L balení.

Iluzi, že pod 300 koupím flašku dobrýho rumu jsem si nedělal, jen jsem doufal, ať je aspoň trošku fajn. Ochutnám ho, udělám recenzi, a půjdu dál. Však kolik podobných značek máme v česku, že? Ale všiml jsem si, že tenhle rum má úžasný příběh, já si to ještě dál propojil. Konec omáčky a jdeme si k tomu něco uchopitelného říct.

 

Rum HEFFRON aneb lahev naplněná nejen příběhem

Původní název rumu byl Legionář, ale kvůli právním nesouladům o ochranné známce bylo zapotřebí rum přejmenovat. Název Heffron je podle lodi, která dopravila československé legionáře z Asie do Evropy. Plulo se z Vladivostoku skrze Panamský průplav až do Evropy, konkrétně Hamburku, Neapole, Terstu. Heffron nebyla jediná loď, ale byla to právě ona, která odjela jako poslední (Heffron celou cestu absolvovala 2x, vč havárie u Japonska).

Příběh je neuvěřitelný, když si člověk představí, čím si ještě vojáci museli vším po válce projít. O to raději jsem když firma, resp. Palírna U Zeleného Stromu, rozhodla podobný produkt vymyslet a navíc ho udělat velmi dostupný, jak finančně, tak chuťově směrem k českým chuťovým pohárkům.

WOW je slabé slovo! Nepřeháním?

Na odstavec o chuti jsem se těšil. Mám rád rumy, které nezakrývají svou chuť vysokou štiplavostí a rum Heffron je přesně takový. Když si přivoníte, jemně vás na začátku kousne, ale rychle povolí, a ucítíte lehce násladlou vůni se znaky dřevitých/dřevnatých tónů. Chuť je velmi hladká a činí rum významně pitelným, asi nejpitelnější rum jaký jsem zatím ochutnal. Jendoznačně ucítíte všichni vanilku, není intenzivní, ale je krásně rozeznatelná a vyvážená společně s náznaky pomeranče a trochou dřevin, ty se sem tam na jazyku objeví.

Krásná komponzice zrající 5 let v dubových sudech, je naprosto dokonalá. Pil jsem mnohem dražší rumy a mnohem horší. Určitě hodnotím mnohem kladněji než Legendario. V některých článcích doporučují rum Heffron na míchané nápoje. Já bych to nědělal, je ho škoda, je výborný. Na mixy si dejte raději mnohem vhodnější rum Havana nebo Captain Morgan.

PROČ KOUPIT RUM HEFFRON?

  • pokud chcete výborný rum a neutratit ani 300 Kč
  • preferujete pitelné rumy s krátkým dozvukem
  • chcete zažít chuťovou houpačku, na začátku štípne na patře, následně skrz zadní část jazyku projede až ke špičce 🙂
  • chcete pít rum s příběhem (trošku klišé pro někoho, ale na mě to funguje)
  • pokud chcete koupit rum jako dárek a nechcete utratit majland

ZÁVĚR

Famózní rum za famózní peníze. Tohle se musí ochutnat, jinak neuvěříte. Rum Heffron si mě získal svým příběhem, který je jím prezentován, lehce karamelovou barvou, velmi dobrou chutí, která k rumům prostě patří. Palírně u Zeleného Stromu se to prostě povedlo. Nenechte se zmást dogmatem nízké ceny a užijte si chuť, která vás jednoznačně dostane.

NAKOUPIT RUM HEFFRON MŮŽETE NA Alkohol.cz