Alkoholem opravdu nezarmoutíš? Tímhle heslem se nejspíše řídil bratr a k vánocům mě obdaroval rumem Dos Maderas Selección. Nejdříve jsem trošku koukal, co mi to dal, chtěl jsem to hned otevřít, ale říkal, že ne, že to mám na doma. OK. Otevřel jsem až doma. Udělal mi radost, jelikož uvnitř balení bylo toho trošku více než lahev, a to malá elegantní knížečka, která vysvětlovala proces tvorby nejen tohoto rumu, ale celé Dos Maderas série, která se skládá ze 4 druhů. Sherry. Sherry. Sherry. Ano, i tento rum dozrával v sudech po sherry. Tenhle způsob dozrávání je současně značně oblíbený. Podívejme se na rum blíže, jelikož dneska se recenzuje něco moooc dobrého.

 

Barbados / guyana

10 LET

agsdix-null

MÍCHANÝ

%

CELKOVÉ HODNOCENÍ

Rum DOS MADERAS SELECCIÓN – POLOTOVAR ZE STŘEDNÍ AMERIKY

Nechci to moc bagetelizovat, ale v zásadě se o polotovar jedná. Respektive celý proces tvorby má určité specifika a zákonitosti, které jsou zajímavé, a svojím způsobem opodstatněné. Když jsem si knížečku o tvorbě otevřel, byla tam slova jako 5+5, 10+(5+5) atd. Trošku jsem se v tom ztrácel, ale po bližším pohledu bylo vše jasné.

Tvorba rumu probíhá v napůl Barbadosu a v Guyaně z místní cukrové třtiny. Po 5 letech, kdy rumy zrají v sudech z amerického dubu, se smíchají, čímž se připraví na další část zrání (proto v v názvech jsou ta „+“). Převezou se přes oceán do Jerézu ve Španělsku, kde ve vinařských sklepích se na závěr budou 3 let dozrávat v sudech z amerického dubu, ve kterých předtím zrálo 20 leté sherry Palo Cortado „Dos Cortados“. Tímto vznikne základní verze rumu Dos Maderas 5+3

Stále nejsme u konce, jelikož jedno sherry nestačí. Po 3 letech zrání se ještě rum na další dva roky vloží opět do dalších dubových sudů po sherry, ale nyní po 20 leté sherry Pedro Ximenéz „Don Guido“. Tímto vznikne Dos Maderas 5+5.

Konečně se dostáváme k tomu, jak vůbec vzníká recenzovaná verze Dos Maderas Selección. Oproti předchozím verzím dojde na začátku ještě v Barbadosu a Guayaně ke smíchání 10 letých rumů, ty se následně převezou do Španělska, kde dojde ke smíchaní s rumem Dos Maderas 5+5Vše jde postupně a každá fáze procesu má svůj výstupní produkt.

JEMNÁ CHUŤ DOS MADERAS SELECCIÓN VÁS NADCHNE

Už jsme si řekli v krátkosti celý průběh vzniku rumů série Dos Maderas. Čím delší proces zrání je, tím můžeme očekávat zajímavější chuť. Určitě neočekávejte štiplavý rum, nýbrž karamelovo-ovocné pohlazení po jazyku, s vyváženou sladkostí, která krásně dohlazuje výraznost ovocných chuťí. Další skvělou vlastností je nízká celková agresivita rumu, který pijete celý večer, vychutnáváte si ho a pořád je přijemný, baví vás se na něj dívat, cítit jeho vůni, pozorovat jak po promíchaní ve skleničce velmi pomalu stékají malé proudy rumu po stranách, což je jeden z ukazatelů kvality nápoje.

Pro nás čechy je to ideální rum, máme rádi jemné, ne moc intenzivní a štiplavé chutě, což jsme popisovali v předchozím článku o nejoblíbenějších rumech v Česku. Jednoznačně doporučuju ke koupi, či ochutnání ve stylovém baru, kde k tomu navíc zažijete i elegantní atmosféru. 

Abychom jen nechválili a dívali se na věci kriticky, je zde jedna věc kterou bych ocenil, aby chuťový efekt v ústech vydržel o aspoň 20 sekund déle, rád se při pití trošku i zansím, zavřu oči a jen vnímám chuť, tím by bylo dosaženo už absolutní dokonalosti… Tu možná najdu až budu ochutnávat nejvyšší variantu Dos Maderas Luxus.

 

PRO KOHO JE RUM DOS MADERAS SELECCIÓN VHODNÝ?

  • všechny rumové nadšence
  • milovníky jemných rumů bez štiplavosti, lehce sladké, s ovocnou chutí
  • ty, co mají rádi alkohol ovlivněný dozráváním v sherry sudech
  • pokud hledáte vhodný dárek pro muže, nebo vhodný dárek pro ženu

PRO KOHO NENÍ VHODNÝ?

  • např whisky nadšenci si nejsem jist zda ocení pro ně až výraznou jemnost
  • pokud rádi micháte rum do koktejlů, zde to moc nedoporučuji, protože by to byla škoda a štiplavost coly by pohřbila jemnost rumu
  • jelikož se dozrává v sudech po sherry, na chuti je to znát, a proto pokud sherry moc nemusíte, asi bych si dal mnou recenzovaný Gold of Mauritius, ten vám dopřeje stejné kvality akorát bez sherry.

ZÁVĚR

Rum Dos Maderas Selección je výborná volba ke koupi, v široké nabídce rumů, které na internetu nebo v barech najdeme, je kolikrát těžké si vybrat ten správný, každý kdo se ale našel v preferencích o odstavec výše, ocení jemný a skvěle vychucený alkohol, tak neváhejte a někde jej ochutnejte. Ať už např. na Alkohol.cz nebo na Heuréce, kde si vše porovnáte viz banner. Závěrem jen dodám, pokud hledáte vhodný dárek pro muže, našli jste ho.

Děkuji za přečtení článku, sledujte mne také na Instagramu.

 

Alkohol Magazin

Web o kvalitním alkoholu a krásách, které v malém množství, do života přináší…