Úvod

Již od roku 2003 je na trhu dostupný nápoj zvaný Tatranský čaj, nebo-li Tatratea. Na Slovensku se povedlo vytvořit nový druh alkoholického nápoje a zejména ho zpřístupnit široké veřejnosti skrze rozsáhlou distribuční síť. Nápoj si rychle našel své zákazníky a najdete ho snad v každé české hospodě, možná i v každé domácnosti (alespoň jednu z verzí).

Co je Tatranský čaj / Tatratea?

Základem pro výrobu je černý čaj (bílý čaj) a dále byliny jako třezalka, máta, hřebíček či ostropestřec. Macerováním těchto a dalších ingrediencí v lihu vznikne extrakt, který se následně míchá a ředí na požadovanou sílu (ředění je běžná technika u výroby alkoholu, jinak by měly likéry například 98% obsah alkoholu atd.

tatratea-tatranksky-caj-17

Tatranský čaj 17% MLÉKO / Tatratea 17% MILK

Ideální varianta jež potěší naše partnerky, maminky, zkrátka všechny ženy. Jedná se o jemný nápoj s nízkým obsahem alkoholu. Jemnosti je dosaženo spojením s mlékem čímž je dosaženo smetanové chuti s tóny vanilky. Pokud hledáte např. „náhradu“ za Baileys, našli jste ji!

tatratea-22-coconut-0-7-l-tatransky-caj-22

Tatranský čaj 22% KOKOS / Tatratea 22% COCONUT

Spojení tatranského čaje o nižší alkoholové voltáži a extraktu z kokosu v kombinaci s bílým čajem vznikl delikátně sladký nápoj jež vás ohromí svou medovo-kokosovou chutí s květinovým aromatem. Poslouží podobným způsobem jako verze se 17% alkoholu, akorát s jinými chutěmi.

tatratea-27-tatransky-caj

Tatranský čaj 27% ACAI / Tatratea 27% ACAI

Zkombinujte tatranský čaj, aronii, acai a dostanete exotickou verzi v síle 27% alkoholu. Stále se bavíme o jemném alkoholu. Tato varianta má tmavou barvu a najdete v ní znaky čokolády, kávy jež skvěle doplňuje a osvěžuje ovocná chuť.

tatratea-27-tatransky-caj

Tatranský čaj 32% CITRUS / Tatratea 32% CITRUS

Varianta z černého čaje obohacena o extrakty z limetek a citrónů kombinuje zemitost, svěžest a sladkost. Zde se dostáváme pomalu do střední alkoholové voltáže, která zde hraje svou roli. Více alkoholu obecně pomáhá rozvinout chutě a zde tomu není jinak. Máte-li rádi svěží alkohol s prvky citrusů, tak toto je vaše volba.

tatratea-37-tatransky-caj-37

Tatranský čaj 37% IBIŠEK / Tatratea 37% HIBISCUS

Voňavá verze plná aromat ibišku, červeného čaje a specifické vůni višní jež doplní svou trpkostí celou kompozici chuti. Celkově asi říct, že působí lehkým punčovým dojmem a sladkostí. Tím jsem i odpověděl, pro koho je varianta vhodná 😊

tatratea-42-tatransky-caj-42

Tatranský čaj 42% BROSKEV / Tatratea 42% PEACH

Kombinace bílého čaje a broskví obecně funguje jak v ledových čajích, dezertech, tak i v tatranském čaji. Zde je za mne navíc výhoda v síle 42%, již tak skvělou chuť vyšvihne výše a přitom se jedná o stále celkem jemný nápoj. Zde se vsadilo na jistotu a funguje to na jedničku.

tatratea-47-tatransky-caj-47

Tatranský čaj 47% KVĚTOVÝ/ Tatratea 47% FLOWER

Jdeme experimentovat s květy – keřovými, lučními, stromovými. Na vůni i chuti jde toto složení znát, máme zde celkem 21 květů ve složení, nicméně prvky lípy a bezinky jsou znát as nejvíce. Síla alkoholu už jde do vyšší kategorie, a je třeba s tím počítat, nicméně u Tatratea 47% bych se ještě nebál a hlavně bych to nebral jako důvod jej neochutnat pro ty, kteří se třeba tohoto čísla zaleknout. Vězte, že budete příjemně překvapeni.

tatratea-52-tatransky-caj-52

Tatranský čaj 52% ORIGINÁL / Tatratea 52% ORIGINAL

Můj favorit č.1, v chuti není nic navíc ani tam nic nechybí. Prostě dokonalý BLEND :D. Cítíte bylinky, med, silu alkoholu. Super nápoj, jednoduchý, přímočarý, na nic si zde nehrajeme. Toto je pro mě vlajková loď firmy a pokud plánujete ochutnat více druhů, tímto bych začal, abyste poznali základní chuť. I když slovo základní myslím v pouze pozitivním směru.

tatratea-57-tatransky-caj-57

Tatranský čaj 57% ŠÍPEK a RAKYTNÍK / Tatratea 57% ROSEHIP

Červený čaj ve spojení se šípkem a rakytníkem mají sladkokyselou, respektive sladkosvěží chuť. Nicméně kdo má rád specifickou chuť rakytníku, zde si ji užije dosyta včetně parádní síly 57%. Poctivý pití na nejen podzimní a zimní večery.

tatratea-62-tatransky-caj-62

Tatranský čaj 62% LESNÍ OVOCE / Tatratea 62% FOREST FRUIT

V zásadě se jedná o silnější verzi 52% varianty, více alkoholu za doprovodu bobulových lesních plodů má větší „kick“ a parádní borůvkovou chuť. Síla alkoholu 62% už si zaslouží pozornost a opět podotýkám, není třeba se bát, naopak více alkoholu dokáže všechny chutě zvýraznit a zlepšit celkový zážitek.

tatratea-67-tatransky-caj-67

Tatranský čaj 67% JABLKO a HRUŠKA / Tatratea 67% APPLE PEAR

Kompozice složená z jablka, hrušky, a k nim se hodícího koření? Taková je chuť varianty 67%, zkrátka jako jablečný štrůdl. Vysoká alkoholová nálož se s chutěmi nebije, naopak se krásně doplňuje. Věřte, že vám bude chutnat a navíc, pokud byste chtěli začít zvolna – smíchejte 0,04L Tatratea 67% s 2 dcl Coca-Coly, přidejte plátek citronu a o supersvěží letní drink máte postaráno.

tatratea-72-tatransky-caj-72

Tatranský čaj 72% ZBOJNICKÝ / Tatratea 72% OUTLAW

A jsme na vrcholu pyramidy, která čítá 72%, tady se moc neředilo, naopak cílem bylo stvořit silné pití pro večery na horách. Intenzivní chuť černého čaje a přidání extraktu z chinovníku (používá se pro výrobu chininu). Nutno říct, že verze 72% je méně naředěná verze 52%, má méně cukru a 20% více alkoholu a má zatraceně skvělou chuť. Doporučeno pro zkušené pijáky. Já osobně bych Vám doporučil začít s 52% verzí a pak se teprve přesunou k variantě 72%.

tatratea-miniset-2-tatransky-caj

Tatratea Mini Set Mix (17,27,37,47,57,67) 6×0,04l

„Sedmičkový“ miniset 6 velkých panáků od každého druhu se „sedmičkou“ na konci. Stějně jako dvojková řada, slouží k degustaci a objevení všech chutí co likérka nabízí. Určitě není od věci zakoupit si obě degustační sady a následně se teprve rozhodnout, zda si koupíte celou lahev. Či dát obě sady někomu jako dárek.

tatratea-miniset-2-tatransky-caj-2

Tatratea Mini Set Mix (22,32,42,52,62,72) 6×0,04l

„Dvojkový“ miniset 6 velkých panáků od každého druhu s „dvojkou“ na konci. Ideální způsob, jak si udělat obrázek o celé značce, či výborný dárek pro někoho jež rád objevuje.

Horký Tatranský čaj / Hot Tatratea

Způsob jak vyměnit grog či svařák existuje, smíchejte následující ingredience a ihned konzumujte:

  • 0,5 dcl Tatratea 52% nebo 72% (čím silnější tím lepší, podle mé zkušenosti)
  • 2 dcl horké vody (ne vroucí)
  • plátek pomeranče nebo citrónu

Ledový Tatranský čaj / Ice Tatratea

Jednotlivé varianty se skvěle hodí pít čisté nebo s ledem. Pokud čekáte od osvěžení více, vemte jakoukoliv variantu 52% a více a smíchejte s Vineou nebo Coca-Colou v poměru 1 díl Tatratea a 3 díly nealka.

  • 0,5 dcl Tatratea 52%72% (čím silnější tím lepší, podle mé zkušenosti)
  • 1,5 dcl Coca-Cola nebo Vinea
  • plátek pomeranče nebo citrónu
  • ideálně kostkami ledu naplněná sklenice (množství ledu si regulujte podle situace)

ZÁVĚR

Palírna Karloff, která vyrábí Taranský čaj / Tatratea nabízí úžasnou paletu produktů pod tímto brandem. Vybere si opravdu každý svou lahev, pro mne je nejlepší verze Tatranský čaj 52% / Tatratea 52% protože mi prostě nejvíce chutná i když výborné jsou všechny. pokud s Tatranským čajem ještě nemáte zkušenost, moje rada zní, nekupujte si celé lahve, ale kupte si oba minisety vzorků, v klidu je ochutnejte a následně se rozhodnětě, kterou lahev zvolíte ke koupi.